بانو ممتاز

امروزه، بسیاری از شوینده‌ها به دلیل قدرت پاک‌کنندگی بالا، معروف هستند. اما، آگاهی نداشتن از نحوه استفاده از مواد شوینده منجر به خطرات بسیاری برای فرد می‌شود.
آگاهی از مخاطرات و بیماری‌های شایع، هنگام استفاده از مواد شوینده، می‌تواند باعث کاهش مواجهه و در نتیجه، کاهش آسیب به بدن شود.
به طور معمول، هرساله در روزهای پایانی سال، گزارش‌هایی از مسمومیت با مواد شوینده ارائه می‌شود که اغلب به علت استفاده اشتباه از مواد شوینده ایجاد شده است. براساس گزارشات سال گذشته، حدود 100 نفر در روزهای نزدیک به سال نو، براثر مسمومیت با مواد شوینده در بیمارستان لقمان حکیم بستری شده‌اند.
بسیاری از سازندگان موادشوینده، ادعا می‌کنند که این مواد کاملا بی‌خطر می‌باشند و این ادعا اشتباه نیست. اما تحقیقات نشان می‌دهد، که بسیاری از مواد شوینده دارای مواد شیمیایی هستند که می‌تواند باعث آسیب رسانده به ریه، معده، چشم‌ها و.. ‌شود.
بعضی از مواد شوینده، دارای هیدروبوتوکسی اتانول هستند که باعث آسیب گلبول‌های قرمز می‌شود. بنابراین، استفاده از مواد شوینده می‌تواند ضربات شدیدی به سلامتی و پوست وارد کند.
مواد اسیدی مواد شوینده، می‌تواند به آرامی به پوست نفوذ کند و در ابتدا باعث خشکی پوست شود و زخم‌هایی را در سطح پوست به وجود بیاورد و در مرحله‌های بعدی، منجر به اگزما و درماتیت شود.
اهمیت دانستن نحوه استفاده از مواد شوینده
گاز و بخارات ناشی از مواد شوینده، نه تنها باعث آسیب دیدن سیستم تنفسی می‌شود. بلکه، می‌تواند روی چشم و پوست افرادی که در معرض آن قرار دارند، آثار مخربی بر جای بگذارد.
میزان بروز این عارضه‌ها به مدت زمان استفاده و طریقه استفاده از مواد شوینده بستگی دارد.
استفاده از مواد شوینده در مکان‌های بسته و مکان‌هایی که تهویه مناسبی ندارند، باعث بروز علائمی همچون آسم می‌شود. در صورت مسمومیت و آسیب ریه‌ها، علائم آسم تا پایان عمر، همراه فرد می‌ماند و برطرف نخواهد شد.
همچنین، مصرف مواد شوینده به طور اشتباهی، باعث آسیب دیدن کبد، سیستم گوارش و در مواردی حتی باعث مرگ می‌شود.